Ethidium Bromide Ethidium Bromide
6464
BLOG

Bioreaktor z glonami w każdym domu

Ethidium Bromide Ethidium Bromide Technologie Obserwuj notkę 3

    Od kilku dni zbieram informacje na temat foto-bioreaktorów do produkcji biomasy lub chemikaliów w glonach. Zwłaszcza w Europie Srodkowej lub miejscach o podobnym klimacie i reżimie świetlnym. A tu taka publikacja w Dzienniku!

     Jakub Chełmiński opisuje tajne plany budowy elektrowni zasilanej biomasą z glonów. Ujawnione szczegóły mówią o 8-metrowych foto-bioreaktorach na powierzchni 5 ha. To bardzo dużo. Bardzo duża objętość, ale też duże koszty utrzymania. Zwłaszcza w kraju o przeciętnym nasłonecznieniu i kilkumiesięcznej zimie. Artykuł podaje wydajność elektrowni na poziomie 42MW. Inwestycja ma kosztować 140 mln € i zapewne będa pieniądze pochodziły z UE. Bardzo mało informacji o tym tajnym projekcie zdobył informator Dziennika. Radzę zachować sceptycyzm i bacznie obserwować.

     Tym którzy nadal są zainteresowani bioreaktorami, w których organizmy fotosyntetyzujące sobie rosną polecam zbudowanie sobie własnego.

     Najprostszym byłaby butelka z wodą postawiona na parapecie. Chciałbym jednak zachęcić do większego wysiłku i postawienia w ogródku pilotowej instalacji produkującej glonową biomasę. Więc może zmajstrować coś takiego?

(J. Bouck; Algaegeek.com)

     Znalazłem w sieci stronę Algaegeek.com, która poświęcona jest amatorskiej budowie foto-bioreaktorów. Autor przedstawia tam kilka modeli konstrukcji do wykonania metodą domowego majsterkowicza. Jest to o poziom komplikacji i elegancji wyżej niż konstrucje do hodowli fitoplanktonu do akwariów. Ktoś może zapytać jaki jest cel takiej instalacji. Jest wiele możliwości: produkcja pokarmu dla rybek, edukacja, produkcja beta-karotenu, redukcja dwutlenku węgla w atmosferze, początek elektrowni zasilanej glonami.... Jest tyle możliwości

      Autor strony Jared Bouck wycenia materiały potrzebne do budowy na 100-200 USD. Koszt materiałów w Polsce może się zamknąć poniżej 400 PLN. Bouck umieściły na stronie dość dokładne opisy budowy własnych reaktorów. Tylko korzystać.

     Kto wie czy jako pionier hodowli glonów w fotobioreaktorze Ty lub Twoje dziecko nie staniesz się sławny. Jeśli nie interesują cię kultury fitoplanktonu ze sklepów akwarystycznych polecam bank glonów CCBA prowadzony przez Uniwersytet Gdański. Wiosna i słoneczne lato się zbliżają, zrób krok w stronę rozwoju polskiej biotechnologii. Niech każde podwórko wystawi własny fotobioreaktor!

 

 

32808

P.S (dodane 25.03.09)

Oto dwa przykłady samodzielnie zbudowanych bioreaktorów w małej skali. Potrzeba butelki plastikowej, gumowego węża, pompkę akwariową, wody, nawózu i odrobinę kultury startowej. To chyba jest najtrudniejsze do zdobycia. Trzeba pytać w sklepach zoologicznych i u akwarystów posiadających akwaria rafowe.

Trochę większa skala

Na koniec fotobioreaktor, który można kupić w internetowach sklepach zoologicznych. Cena około 800 PLN, choć w niemieckim sklepie widziałem za 57 EUR.

 

 

"Nauka jest jak seks. Są tego praktyczne skutki, ale nie dlatego to robimy"   Licznik działa od 27.04.07 i naliczył już wizyt.   można do mnie napisać bromek.etydyny(rolmops)gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie