Ethidium Bromide Ethidium Bromide
198
BLOG

Kopernik był mężczyzną! Błękitnookim!

Ethidium Bromide Ethidium Bromide Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

 

Dzisiejsze wydanie Proceedings of National Academy of Science (PNAS) publikuje pracę polsko-szwedzkiego zespołu analizującego szczątki znalezione w katedrze we Fromborku. O tym samym napisała Rzeczpospolita w listopadzie 2008.
Mikołaj Kopernik pełnił we Fromborku funkcję kanonika przy katedrze i opiekował się Ołtarzem św. Krzyża. W pobliżu tego ołtarza pod posadzką znaleziono fragmenty kości, które poddano analizie i zidentyfikowano jako kości astronoma Mikołaja Kopernika.
 
Jak przeprowadzono analizę?
Do badań pobrano fragmenty zębów trzonowych i kości udowej. Aby zabezpieczyć materiał przed współczesnymi zanieczyszczeniami ekstrakcję DNA przeprowadzono w trzech laboratoriach: w Krakowie, Warszawie i Uppsali. Wyizolowane z próbek jądrowe i mitochondrialne DNA zsekwencjonowano.
Ponieważ nie odnaleziono szczątków krewnych Mikołaja Kopernika, jako materiał referencyjny posłużyły włosy znalezione w księdze należącej do astronoma, a zrabowanej przez Szwedów w XVII wieku w czasie Potopu. Dokładne zbadanie księgi Calendarium Romanum Magnum Johannesa Stoefflera pozwoliło znaleźć 9 włosów pochodzących od jej czytelników. Z czterech włosów wyizolowano DNA, a dwa z nich wykazały profil identyczny z profilem mitochondrialnego DNA z kości z Fromborka.
Mitochondrialne DNA jest łatwiej analizować ponieważ każda komórka posiada wiele mitochondriów, a każde posiada własną kopię genomu. Mitochondria dziedziczymy po matce, dlatego sekwencja genomu mitochondrialnego pozwala poznać genetyczny profil matki. Po mitochondrialnym DNA nie da sie odróżnic rodzeństwa pochodzącego od tej samej matki. W bazie danych EMPOP (Mitochondrial DNA Control Region Database)z prawie4 tys. profili tylko cztery wykazały podobieństwo do mtDNA z kości i włosów. Taki układ cech genetycznych w mitochondrialnym DNA został znalezion u trzech osób z Niemiec i jednej z Danii. Do analizy fragmentów chromosomu Y (męskiego) potrzebne było jądrowe DNA. Wyizolowano je z zębów, gdyż lepiej niż w kościach zachował się w nich materiał genetyczny z jąder komórkowych. Taki sam haplotyp wykryto u 47 osób z bazy danych. Z tej liczby 44 pochodzi terenów Austrii, Niemiec, Polski i Czech.    
Poza analizą stosowaną w kryminologii, badacze zbadali pojedynczy snip (Single Nucleotide Polymorphism) rs12913832 z intronu 86 genu HERC2.Badanie DNA wykazało, że osoba była homozygotą C/C co w około 80% przypadków determinuje jasny (błękitny lub szary) kolor tęczówek oczu.
Kopernik był mężczyzną! I to prawdopodobnie jasnookim!

 

Lit.

 

Genetic identification of putative remains of the famous astronomer Nicolaus Copernicus. Wiesław Bogdanowicz, Marie Allen, Wojciech Branicki, Maria Lembring, Marta Gajewska and Tomasz KupiecPNAS July 28, 2009   vol. 106 no. 30 12279-12282

 

38360

"Nauka jest jak seks. Są tego praktyczne skutki, ale nie dlatego to robimy"   Licznik działa od 27.04.07 i naliczył już wizyt.   można do mnie napisać bromek.etydyny(rolmops)gmail.com

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie